Yeni KHK İle TRT'ye Memur Ataması

(OHAL) hükümleri uyarınca kamu görevinden alınanlardan ve listelerden oluşan listeleri içeren 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Kanunu, Resmi Gazetede 2 nüsha olarak yayımlandı.

Anayasa'nın 121. maddesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 2 Ocak'ta yapılan Bakanlar Kurulu Kararı ile 2935 sayılı Acil Durum Kanunu'nun 4. maddesine göre 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelere göre hazırlanan Kanun Hükmünde Karar Alınan son sayı Resmi Gazetede yayımlandı, yürürlüğe girdi.

Buna göre, 686 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten bu yana, devlete bağlı millet güvenliğine karşı faaliyet göstermeye kararlı olan yapı, oluşum ya da grupların üyeleri, dernekleri ya da dernekleri ya da terör örgütleri ya da Milli Güvenlik Kurulu ile temas kuran kimseler, kamu hizmeti dışında herhangi bir işlem yapmadan kaldırılmıştır.

Bu insanlara başka bildirim yapılmayacaktır. İşlem ayrıca özel hukuk hükümlerine tabi olacak.

Bu Kanun Hükmünde Kararnameyle "Kamu hizmetlerinden uzaklaştırılanlar", "Kamu hizmetine alınanlar", "Öğrenci statüsüne sahip olanlar" ve "emeklilik hakkı olanlar" başlıkları altında yeni düzenlemeler yapılmıştır Kimin önlem aldığını "belirtti.

4 bin 464 kişi kamu görevinden alındı

Yeni KHK ile toplam 4.446 kişi kamu hizmetinden uzaklaştırılmış ve referanduma 17 kişi iade edilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 2 milyon 585, İçişleri Bakanlığı'ndan 49, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 417, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 893 kamu görevinden alındı.

Buna ek olarak, Yüksek Seçimden 10, Sermaye Piyasası Kurulu'ndan 10, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'ndan (TOKİ) 1, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'ndan (TRT) 2, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden 2, 3'ü Avrupa Birliği Bakanlığı, 48'i Dışişleri Bakanlığı, 15'i Ekonomi Bakanlığı, 49'u İçişleri Bakanlığı, 893'ü Jandarma Genel Komutanlığı, 3'ü Sahil Güvenlik Komutanlığı, 16'sı Kültür Bakanlığı'ndan oluşmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 2 bin 585'e yükseldi.

Kamu görevlileri arasında Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) bünyesinde 330 akademik personel yer aldı.

17 kişi teslim edildi ve geri döndü.

Diğer yandan, 2 Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 İçişleri Bakanlığı, Yerel Yönetimler, 1 Kültür ve Turizm Bakanlığı, 9 Milli Eğitim Bakanlığı, 4 Sağlık Bakanlığı personeli görevden alınmıştır.

ABD'de okuyan iki öğrencinin öğrenci statüsü iade edildi.

242 emekli güvenlik görevlisine rütbe ve haklar tanınmıştır

İki defa yayımlanan Resmi Gazete'de yayımlanan 686 sayılı Acil Durum Bağlamındaki Bazı Tedbirlerin Alınmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname Kanununun 3. maddesi uyarınca, bizzat emekliye ayrılmış ve ilgili maddelere uygun olarak emekliye ayrılanlar Polis Kanunu veya gönüllü olarak veya Polis Disiplin Yönetmeliği hükümlerine göre emekliye ayrılmış kişilerden ulusal güvenliklerini tehdit ettiği tespit edilen Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Anayasasına (FETO / PDY) mensup 242 kişi Meslek veya sivil hizmetten tespit edildi.

Karara göre, bu kişiler görev yaptıkları örgüt ve kamu görevlerine tekrar kabul edilmeyecek ve doğrudan veya dolaylı olarak atanmayacak. Buna ek olarak, kendi ülkelerinde taşıdıkları meslek unvanlarını ve ünvanlarını kullanamayacaklar ve bu ünvanlar ve unvanlardan sağlanan haklardan yararlanamayacaklardır. Mütevelli heyetleri, yönetim kurulu, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve diğer kurumlardaki görevler nihai olarak kabul edilecektir.

Bu, güvenlik görevlilerinin silahlarını, emekli polis kimliklerini, gemi sahibi olma, pilot lisansı ve ilgili pasaportlar için pasaportlarla ilgili belgeleri iptal edebileceği ve özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı veya çalışanı olmayacağı anlamına gelir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.