Otomotiv Sektöründe Vergi İndirimi Yok

Gündemle ilgili soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Ekonomik büyümedeki düşüş eğilimi artacak ve bu yönde gelişmeler var" dedi. Ağbul, ekonomide hareketlilik sağlayacak bir dizi girişimde bulunduklarını belirterek, "Yeni teşvik ve vergi indirimleri ile alışveriş yaptığımızın canlandıracağını ve pazarı hareketlendirdiğini" söyledi. Referandumdan sonra, yatırımlarda bir patlama olacağını söyledi. Ağbal, 2017 yılında vergileri artırmayacağını belirtti.Habertürk'ün canlı yayın yaptığı önemli ifadelerde Bakan Ağbal'ın konuşma çizgilerinin şöyle olduğu vurgulandı;

Eylül ayında bankacılık sistemi ile yeni kararlar aldık. Ekonomi hareket etmek için harekete geçti. Beyaz eşyalar üzerindeyiz. Birçok sektör bu ana sektörlerden etkilenmektedir. Özellikle üçüncü çeyrekte, ekonomide yukarı doğru büyüyeceğiz. Enflasyon konusunda çok dikkatli olmamız gerekiyor. Pazar alışverişini teşvik etmek için geçici önlemler almalıyız. Hem faizsiz krediler hem de mobil destek sağlıyoruz. İhracat sektörü için bir destek paketi hazırladık. 2017 yılı yatırımları için yeni bir teşvik paketi duyurduk. 2017'de ekonomide patlama noktasına geleceğiz.İndirim kararlarını açıklayan ekonomi canlandı. Bazı vergi mükelleflerini kesecek olsak bile, vergi masraflarımızı canlandıracağız. Başkanımız tarafından başlatılan bir kampanya var. 2017 Aralık 2016 ayına göre her çalışan için istihdam edilecek işsizlik sigortası ve sigortadan devlete kadar her şey var.

Referandum olsun veya olmasın, ekonomimizi canlandırmak bizim görevimizdir. 2017 yılı için vergi indirimi olmayacaktır. Bu önlemleri ekonomide kabul etmezseniz, ekonomik kalkınma sağlayamazsınız. Aksi halde, ekonomiyi kendi kendine bırakırsanız üretim olamaz, o zaman ihracat gerçekleşmez. Beyaz eşya ve mobilya maliyeti 1 milyar liradır. Piyasada meyve verecek maliyet, bu miktarı düşürecektir. Diğer vergi ve gelir artışı da bunu zorlaştırıyor.Şu anda beyaz eşya ve konut sektörlerinde geçici vergi indirimi yaptık. Bu sektörlerden başka vergi indirimlerimiz yok. Otomotiv sektörü için artan yurt içi üretim ve bu alanda ileriye dönük yatırımları teşvik etme yönünde endüstri talebi olmuştur. Otomotiv sektörü, katma değere katma değer katıyor. İstihdam ettiğiniz şeyleri, özellikle yerli üretimin artırılması açısından Ekonomi Bakanlığı olarak çözmeye hazırız. Otomotiv sektöründe tüketim vergisi düşürülmez. Yanlış anlama.Türkiye barışın bir ülkesidir. Turistler artık yalnızca tatille değil insanlarla karışmak istiyorlar. İnsanlar ev almak için Türkiye'ye gelmek istiyor, iş yeri. Türkiye'de vatandaşları 1 milyon dolarlık konut getirdik. Yabancı konut satışlarında katma değer vergisini yok ediyoruz. Otel 7 gün boyunca kalacak, ancak evde 7/24 kalıyorsun. İspanya'ya baktığımızda bu alan ciddi bir şekilde yatırılıyor.Geçtiğimiz yıllarda borç ödeyenlerimiz, vergi mükellefimiz, tarımsal ticaret endüstrisinin geliri olan mükellefimiz üzerindeki tüm vergileri ödüyoruz. O yıl ödeyeceği bir vergi var ve bunu hesaplıyoruz. Diyelim ki 100 bin lira vergi, 5 bin lira vazgeçiliyor.

Bugün bordro çalışanlarının hesaplanan vergisine sahibiz. Örneğin, asgari ücret ile çalışan tek bir kişi için 2976 lira vergi ödememiz gerekir, ancak 1600 puan düşürürüz. 2008 yılından bu yana bu uygulamayı uygulamaktayız. Eşin yüzde 53'ü, evli eşin yüzde 64'ü Işe yaramazsa vergiden vazgeçiyoruz. Evli ve 3 çocuk babasıdır. Karısı çalışmıyor, biz% 93 vazgeçiyoruz. Bu gala içerisindeki son 23 milyar doları terk ettik. Vergi tabanını biliyorsun. Ona göre bugün, ticari, endüstriyel ve tarımsal çalışanlarda yüzde 5 indirim var. Asgari ücreti 1404 liranın altına düşmeyecek şekilde keseceğiz.Ekonomi Türkiye ekonomisini güçlendirecekse Varlık Fonu'na ihtiyacımız var. Varlıkları harekete geçirecek bir devlet olarak hareket etmek ekonomiye fayda sağlamalıyız. Varlıkları bir kayalık olarak kullanacağız. Birçok ülke bu aracı kullanıyor. Neden Türkiye'yi kullanmıyorsun

Türkiye Varlık Fonu şirketleri vergiden istisnadır, ancak bu noktada aktarılan şirketlerin vergi ödemeleri gerekmektedir. Bu şirketlerde, personel, finansal ve stratejik politikalar devam edecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.